Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Kowary. Wyśpiewali Paschę Pana

22.05.2019 . kg

Kowary | Parafia p.w. Imienia Najświętszej Maryi Panny i Klasztor franciszkanów

Choć od Świąt Wielkanocnych minął miesiąc, mieszkańcy Kowar mieli okazję ponownie przeżyć wzruszenia Triduum Paschalnego. Stało sie to za sprawą chóru parafialnego „Quo vadis”, który 19 maja 2019 r., w niedzielne popołudnie, wystąpił z koncertem pieśni paschalnych. Zapoczątkował w ten sposób obchody dwudziestolecia swojego istnienia. Punktem kulminacyjnym tych obchodów będzie uroczysta Msza Święta na odpust parafialny Imienia Najświętszej Maryi Panny, 12 września 2019 r. o godz. 18.00.

„Quo vadis” to zespół amatorski. Liczy około dwudziestu osób, którzy pod batutą Andrzeja Gniewka uświetniają uroczystości religijne i patriotyczne. Od początku swego istnienia największy wysiłek wkładają w oprawę muzyczną Triduum Paschalnego. Część utworów powtarza się, ale ambicją śpiewaków jest każdego roku przygotować nowe pieśni, niejednokrotnie zapomnianych twórców. W tym roku w repertuarze chóru znalazły się utwory Stanisława Głowackiego, zmarłego w 2017 r. kompozytora, organisty, śpiewaka, wreszcie założyciela i wieloletniego kierownika chóru kameralnego, do którego należały i należą w większości osoby niewidome. W Wielki Piątek wykonany został m. in. jego utwór „Stabat Mater”.

Niedzielny koncert był okazją nie tylko do ponownego usłyszenia pieśni paschalnych. Gdy były wykonywane podczas liturgii, były przede wszystkim modlitwą. Teraz mogliśmy skupić się na ich walorach artystycznych. Z dużą przyjemnością wysłuchaliśmy śpiewów towarzyszących liturgii Wielkiego Czwartku, jak „Duch i ogień” czy „Miłujcie się wzajemnie”. Wzruszające były pieśni pasyjne, które w Wielki Piątek towarzyszyły adoracji krzyża. Najwięcej było radosnych i od lat lubianych śpiewów chwalących Zmartwychwstanie Chrystusa. Oczywiście nie mogło zabraknąć ulubionych pieśni „Wody Jordanu” i „Oto są Baranki młode”, które podjął cały kościół.

W tym roku będziemy z pewnością mieli okazję usłyszeć nasz chór parafialny jeszcze nie jeden raz. Oprócz występu podczas odpustu parafialnego i dorocznego koncertu kolęd z pewnością przygotują nam muzyczną ucztę jubileuszową. Niech ich śpiew jak najdłużej upiększa naszą wspólna modlitwę i budzi najpiękniejsze uczucia.

Zofia Moruń

fot. o. Jan CzarnikTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij