Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Harmęże. Postępy w budowie sali konferencyjnej

22.05.2019 . kg

Harmęże | Klasztor Niepokalanego Poczęcia NMP

Z radością i zarazem wielką nadzieją przedstawiamy Państwu postępy w pracach budowlanych sali konferencyjnej w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Ufamy, iż przy wspólnej pomocy uda nam się zdobyć dalsze środki na jej wyposażenie.

Harmęże to niewielka wioska położona w pobliżu Oświęcimia, 6 km od obozu Auschwitz i 3 km od obozu Birkenau. Na przełomie marca i kwietnia 1941 r. Hitlerowcy wysiedlili jej mieszkańców i założyli na terenie Harmęż podobóz pracy. W 1989 r. do Harmęż przybyli pierwsi Franciszkanie z Krakowskiej Prowincji, aby wybudować klasztor upamiętniający męczeńską śmierć św. Maksymiliana Kolbego. W 1997 r. więzień pierwszego transportu Marian Kołodziej (nr 432) znany i ceniony artysta, scenograf teatralny i filmowy przekazał Franciszkanom niezwykłą wystawę „Klisze pamięci. Labirynty”, będącą artystycznym zapisem gehenny obozowej.

Co roku na wystawę przybywa od 5 do 8 tys. zwiedzających z całego świata, głównie młodzieży. W roku 2018 było to 360 grup z 30 krajów świata, w sumie 7607 osób.

Centrum potrzebuje sali konferencyjnej z przestrzenią do refleksji, dyskusji, umożliwiającą dużym grupom zapoznanie się z materiałami poświęconymi św. Maksymilianowi, Marianowi Kołodziejowi i innym ofiarom obozów koncentracyjnych. Nowocześnie zaprojektowana sala konferencyjna wyposażona będzie w 120 miejsc siedzących, sprzęt multimedialny i w pomieszczenie dla tłumaczy symultanicznych. Sala będzie dostosowana do potrzeb osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami. Pozwoli na organizację spotkań i wydarzeń dla wielu różnych grup.

Budowę Multimedialnej Sali Konferencyjnej przy Klasztorze Franciszkanów w Harmężach rozpoczęliśmy w lipcu 2018 r. Zakończenie prac w stanie deweloperskim planujemy na lipiec 2019. Do końca listopada 2019 chcemy salę wyposażyć i udostępnić gościom.

Więcej informacji oraz galeria zdjęć z postępów pracy: harmeze.franciszkanie.pl.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij