Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Franciszkańskie „jajeczko”

21.04.2019 Jan Maria Szewek

W Wielką Sobotę w południe przełożeni krakowskich prowincji i klasztorów franciszkańskich trzech zakonów podzielili się poświęconym jajkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia.

Gospodarz tegorocznego przyjęcia, o. Jarosław Kania - gwardian klasztoru bernardynów pod Wawelem wyraził radość, że wszyscy przełożeni bez wyjątku chcieli się razem spotkać przy wielkanocnym stole i wspólnie radować się ze zmartwychwstania Pana.

Wyższy przełożony bernardyńskiej prowincji, o. Teofil Czarniak powiedział, że często ludzi największym lękiem napełnia śmierć, bo wszystko się kończy. „Jednak święta Wielkiej Nocy, pusty grób Chrystusa przełamują ten lęk, dają też ogromną nadzieję zarówno w trudnościach, jak i na zakrętach życiowych” – zauważył prowincjał.

„Wszystkim Wam, drodzy bracia, którzy również zmagacie się i ze swoimi własnymi słabościami, i ze słabościami swoich braci, z którymi żyjecie, pracujecie, jesteście, życzę by to zmartwychwstanie Pańskie, to zwycięstwo Chrystusa dawało wam siłę i nadzieję na każdy dzień” - winszował.

Przełożeni czterech prowincji i ośmiu klasztorów nawiedzili też kościół, aby adorować Chrystusa w Grobie Pańskim, którego tło stanowi „Golgota” Tadeusza Popiela – płótno z 1910 r. ze Lwowa.

W tym roku po bernardyńskiej prowincji peregrynują relikwie św. Bernardyna ze Sieny, które do krakowskiego konwentu dotrą na święto patronalne klasztoru. O. Jarosław Kania zaprosił wszystkich przełożonych do udziału w odpuście planowanym na niedzielę 19 maja o godz. 18.30.

Następne wspólne franciszkańskie spotkanie przy świątecznym stole odbędzie się w Wigilię Bożego Narodzenia w klasztorze przy Reformackiej w Krakowie.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij